LIVE 7. Väärt elukeskkond: küsimused ja vastused

By Marika Saar

Kui Elva linnast rääkida, siis seda võpsiku teket linna parkmetsades võiks rohkem joonel hoida.

Maano rääkis, et see teema on tõstatatud ka volikogu komisjonis, meil on ilusad männimetsad, aga seal on tekkinud madalam front.  See sõltub parkmetsa hoolduskavast, kas see peaks olemapuutumatu või võiks seal teha töid. Kui see on parkmets, siis mina ka näen, et seal võiks olla valgusfront ning need võiks olla hooldatud. Priit nõustus Maanoga, kuid lisas, et siin on ka oma nüansid, et ka mitmekesisus peab säilima, et ka väikelinnud saaksid elada, oluline on jälgida, et oleks tasakaal. Olemasolevad rajad tuleks kujundada terviseliikumiseks ja jalutuskäikudeks. Ka Silver ei ole kõrge heina ja võsa fänn. Priit tõi hea näitena välja Elva discgolfipargi, mis on muutunud aastatega fantastiliseks kohaks. 

Kas väärt elukeskkonna kujundamisel Elva vallas võiks olla eraldi strateegia või ühtsed alused. Näiteks tervislik ja kestlik eluviis on kogu vallas inimeste jaoks kättesaadav? 

Strateegia sõna natuke hirmutab, meil on arengukava, kus on visioon kirjas. Omavalitsus peab väärt elukeskkonna kujundamisest niiehknii lähtuma, et ei peaks kuidagi eraldi paragrahvina sätestama. Ka tänane arengukava kannab neid väärtusi, pigem on küsimus konkreetses tegevuskavas, meil on võimalik teha süsteemsemalt ja paremini. 

Priit rääkis sellest, et me oleme õigel teel, oluline on panna rõhku liikumisradadele ja võimaluste parandamisele. Ka sel suvel toimuv spordi- ja liikumisfestival plaanib tuua siia Põhjamaade kogemust, et mis nemad on teinud omal ajal õigesti, seal vanuses, kus meie ära sureme, siis neil alles hakkavad esimesed tervisehädad kimbutama.

Kuidas on plaanis kaasata kohalikke sidusgruppe ja inimesi elukeskkonna kujundamisel? 

Maano arvab, et kaasatakse ka praegu, paljude asjade puhul on avalik konsultatsioon, kus saavad inimesed kaasa lüüa. Kaasamise teemal ei ole probleeme. Priit lisas, et kaasamine on Sinu Elva valla siht, teha seda üha rohkem ja paremini, me kaasame ka praegugi. Me ei pea ütlema, kuidas teha, peame rääkima teiega koos, kuidas te soovite teha. 

Kuidas ja kas saab vald kaasa aidata kiire interneti jõudmisel inimesteni aia tagant tuppa? 

Aitäh küsimuse eest, internetiühendusest ei ole jõudnud veel rääkida, aga see on ülioluline, et elu maal kestaks ja areneks. Vaadates, kuidas laiemas plaanis kiire interneti teemaga edasi minna, siis erinevatel aruteludel oleme lisanud selle, et põhipuudus seisneb selles, kuidas saada maantee äärest internet maja seinani. Maano selgitas, et oleme teinud konkreetne ettepaneku, et see võiks olla hajaasustuse programmi meede, kus riik paneb kolmandiku, omavalitsus kolmandiku ja inimene ise kolmandiku. Äsja on kooskõlastusringil dokument, mis sätestab järgmise viie aasta plaani, kuidas internet kodudesse viia, seal on kirjeldatud palju neid majapidamisi on, umbes 350 miljonit eurot oleks vaja, et kõik need ala ära katta. See ei ole ju iseenesest suur, kui see ära jagada aastate peale. Omavaltisena saame seda teemat hoida aktiivsena ning teha igal poole ettepanekuid. 

Hetkel saame anda infot, nii palju kui meil on, meetmete osas, mis on avatud. 

Priit lisaks, et täna on internetivõrgu jõudmine iga ukseni probleem ja ei ole oma eesmärki täiel määral täitnud. On juhtumeid, kus võrk on ehitatud, aga sisuliselt kasutada ei saa, sest ei ole teenuse pakkujat. Priit on tarbinud läbi õhu internetti, kõik operaatorid ütlesid, et ei saa, aga ehitasime koostööpartneriga masti külasse ja see toimib ka täna edukalt. Kui me oleme digiriik ja räägime kaugtöö võimalustest, siis see kiire internet on väga oluline. 

Silver selgitas, et kiiret internetti saab läbi valguskaabli ja selle kohale toimetamine on hirmus kulukas ja kui sa elad metsasopis, siis seda kulukam ja keerukam seda teha on. Silver soovitab teenusepakkujana Kernelit, kui läheduses asub mobiilimast, siis kiirus on suhteliselt hea. Omavalitsus ei saa muud teha kui teavitada. 

Ülevaade Facebooki kommentaariumitest. Aitäh aktiivse arutelu eest!  

Hellenurme ilus koht, kuid sissesõites Elva poolt, on lihtsalt kole… need vanad töökojad, laut…teadaolevalt on need vanad töökojad eraomandis, sellepärast need ka seisavad ja lagunevad.

“Ilu päästab maailma”- F.Dostojevski ning lilli peab olema, ilupuid peab olema, see parandab inimeste meeleolu ja vähendab depressiivsust.

No seda korraarmastust aidati meil ka nõukogude ajal hoida, pean silmas laupäevakuid, kus kaasati ka lapsed koolis. Kuid siin mõningad ajad tagasi ei tohtinud enam lapsi panna tegema seda.Ka Teeme ära on taas korrale kaasa aidanud ja heakorda avalikus ruumis parandanud. Eks neid isetekkelisi prügihunnikud tuleb praegugi ette, kuid rahvas on valvas.

Puhja oli jõulude ajal väga kaunis. Samuti eelmisel aasta lilleamplid mida suudeti kaunina ja vormikakana hoida terve suve, sügiseni välja. Muru oli hooldatud. Vabariigi aastapäeval need lipukesed jne jne, supper töö🙂 Elame suure tee ääres ja seda prügi lendab tõesti kraavi vähem. Inimesed on hakanud ka ise oma ümbrust hoidma. Ainult rõõm🙂

Live ülekannet saab järgi vaadata siin – https://fb.watch/5oJZfLb256/