Live 8. Tegusad eakad: küsimused ja vastused

By Marika Saar

Kui palju Elva vallast väljaspool eakate gruppidega kontakti hoiate ja kas sealt oleks miskit ka meile tuua? Eriti eakatele meestele?

Rääkisime sellest, kuidas tantus- ja laulurühma Liisusid kutsustakse esinema, kuidas käiakse üksteisel külas, kuidas Ainokad tahavadki rohkem tervist edendada kui esineda ning meeste aktiviseerimiseks peab eraldi tegevust leidma. 

Elavnenud on toimunud ka vallasisene eakate suhtlemine. Elvas on eakate tantsuõhtud, Liisud liiguvad ringi küll, Obinitsa on meie lemmikkoht, setud on väga lahked ja käime üksteisel külas. Oleme Sakus käinud, seal oli palju rahvast ja nad olid vaimustustes meie programmist. Igal pool on märgata ka mehi. Kui Liisudel on aastapäevapidu, siis ikka tulevad külalised ka mujalt. 

Mõned aastad käisime Paide päevakeskuses külas ja seal on ka väga aktiivne tegevus ja kindlasti saab omavahel kogemusi jagada. Meeste koha pealt oli kohtumine hiljuti Tartu Meeste Garaaži seltskonnaga, kes soovivad koostööd teha, et meeste kogunemisi hoogustada. 

Kas võiks eakatele toimuda igakuiselt/aastaringselt Elva valla kultuuriasutustes erinevate teemade ja kohtumistega kokkusaamised? 

Päris kindlasti, praegu on kevadeti eakate pidu ja jõulupidu ja see kindlasti ei rahulda. Kogukonnad omaette on tuttavad ja harjunud käima ja need üritusid võiksid olla kodukohtades. Hea, kui juba on teada, et järgmisel kuul üritus toimub ning on, mida oodata. Teemad võiksid olla seinast seina. See järjepidevus aitabki kaasa, et inimesed lõpuks välja tulevad. Kodukohapõhine toimib kindlasti, kuid mõnikord on vaja ka kõik kokku saada üle valla, ka mujal pool vallas on ka inimestel tuttavaid. Eks see sõltub ka teemast, kui on näiteks  Anne Veskiga kohtumine, siis pole vist vahet, kus see toimub, aga väiksemad teemaõhtud töötavad kindlasti paremini väiksemas seltskonnas oma kodukohas. 

Rääkisite keskkonnast, kus liikuda, eakad kardavad kergliiklusteel takistusena eristuda. Mis oleks abiks, märgistus või eakatega arvestamine? 

Mure on see, et kergkliikusteel on ratturid ja rulatajad ja eakas kardab, et need tulevad talle selga. Eakatel võiks olla kõnnirada eristatud, eakad kardavad jalgu jääda. Kõndimas võiks käia kahe-kolmekesi, kindlasti peaks olema helkurid ja vestid seljas, eriti pimedal ajal. Vanainimene mõtleb tunduvalt rohkem turvalisusele, nooremad on uljamad.

Live ülekannet saab järgi vaadata siin – https://www.facebook.com/100731965205154/videos/468755307719579