LIVE 5. Tuntud turismisihtkoht: küsimused ja vastused

By Marika Saar

Mis on esimene põhiline samm, mida peaks tegema, et Võrtsjärve turism saaks sisse uue hoo?

Kõige olulisem on järgida juba koostatud Võrtsjärve strateegiat, kus on kogu plaan hästi läbi mõeldud. Kui me viime seda ellu koordineeritult ja pidevalt, siis on juba hästi. Kindlasti peab meile olema infra, kuhu inimesi kutsuda. Täna on kolm omavalitsust ümber Võrtsjärve ning koostöö tundub oluliselt lihtsam. Elva vald võiks olla see, kes initsieerib uut koostööd. 

Ligipääsetavus on oluline märksõna. 

Võrtsjärve väravad olid ja tõenäoliselt on ainukesed kohad, mis olid avatud kõigile huvilistele. Vaadata üle, kas need on korras, uuendada info ning kutsuda inimesi imelise Võrtsjärvega tutvuma. 

Kas ja kuidas parandada info kättesaadavust Võrtsjärve idakalda kohta, kus lasta paati sisse, kust pääseks ligi, kust saaks minna kalale. 

Turismikaardid on aegunud, midagi on vanast Võrtsjärve sihtasutuse lehest alles, kuid korralik info, kuidas kalastama tohib või ei tohi minna, mida tohib järve ümber ja peal teha, see paraku puudub. Valla kodulehel on turismiinfo, seal võiks olla omaette alalõik “Võrtsjärv”. Iga värava või juurdepääse juures peaks olema infotahvel, kus on olemas korralik materjal.

Kuivõrd populaarseks on muutunud Mustjärve matkarada? Lisaks vaateplatvorm Võrtsjärve ääres?

Mustjärve matkarada on väga populaarne ja mõnus rada, eriti lastega peredele. Peale seda, kui see kaasava eelarve kaudu sai uuendatud on selle kasutus tõusnud märkimisväärselt. Inimesed otsivad uusi põnevaid kohti ja kui mõni tuttav on seal juba käinud, siis tahaks isegi ju seda ilu kogeda. Paraku ei tea, millisest Võrtsjärve vaateplatvormist jutt käib.

Küsimus augustis toimuva liikumis- ja spordifestivali kohta – kuidas või millega meelitate kohale need inimesed, kes väga spordilembesed ei ole või end selleks ei pea- mida neil seal festivalil teha või vaadata oleks?

Oleme läbi viinud küsitluse, et teada saada, mida inimesed ootavad sellelt festivalilt ning kindlasti teemadering on laiem kui ainult sport, näiteks soovitakse teada rohkem toitumisest ja sellest, kuidas hakata pihta liikumisega ning millised peaksid olema esimesed sammud. Oleme veendunud, et üritus pakub kogu perele põnevust ja teemade ja sündmustega haakumise võimalusi. Kindlasti ei oota üritustele ainult sportlasi, igaüks leiab oma. Idee on hoida liiklus linnast eemal ning rajada linna äärde parkimisplatsid, kust on võimalik liikuda festivalile tõukerattaga, jalgrattaga, et kohe saadagi rohkem rahvast liikuma. On mõeldud ka muidugi nendele, kellel on liikumisraskused, et ka nemad ei jääks sündmusest ilma.  

Kuidas saaks korda Väike Väerada, Elva linna turismiobjekt. Kulunud, lõhutud, lagunev.

Tööd on kokku lepitud, volikogu on eraldanud raja kordategemiseks konkreetse summa. See saab suuresti korrastatud hooaja alguseks, sellega tegeleb SA Elva Kultuur ja Sport. 

Kas Elva vallal on plaanis luua mõni turismiobjektide külastusmäng, kus teha mingeid ülesandeid, koguda templeid ja loosida auhindu, et kutsuda selliselt inimesi meie turismiobjekte/ettevõtteid külastama. Nagu H2O külastusmäng?

Neid on ka tehtud, aga templid töötavad alati. Lapsed on hasardis templeid koguma. Mõte on läbi käinud teha selline külastusmäng, et kui sa liigud, siis kogud punkte, mille eest saad erinevaid teenuseid soodsamalt, näiteks lähed keeglit mängima või lasketiiru. 

Mäng on kaval nõks võrgustamiseks. Ka Elva miljon täidab seda rolli, sest liikudes inimesed juba suhtlevad, et “hei!, kas sa kogud ka miljonit”, see tekitab sellist mõnusat ühtsustunnet, et me kõik oleme osalised suurest ühisest projektist. 

Miks mitte teha selline kupongimäng, kus sa läbid erinevaid üritusi, näiteks südaööjooks, elamusjooks, rattamaraton ja siis aasta lõpus ootab sind mõni lahe boonus. 

Ka avatud talude päevad, kohvikutepäevad on need, mis panevad rahva liikuma ning kannavad seda ideed. 

Milline on külaliste lemmik turismikoht või üritus Elva vallas? Ja milline väljaspool Elva valda, mille võiks tuua ehk ka meie valda?

Priit tõi välja kohvikutepäeva, Rally Estonia, Konguta valla külade päev, Madis Elva rattamaratoni, Marika tõi lisaks kohvikutepäevale välja  kultuurikolmapäevakud, igal kolmapäeval kell 19 midagi toimus ja seal oli publik. Toredad on ka pisikesed üritused, näiteks eelmisel aastal Valguta tiigi ääres toimunud perepäev. Marika ei ole ise veel külastama jõudnud, kuid vaatab imetlusega, kui palju ägedaid asju toimub Ulila Suveaias. Ka Meelisele meeldivad väiksesed üritused väga- näiteks Puhja kiriku seina peale filmi näitame, küladepäev, kohvikutepäevad. 

Spordifestivali tahavad peale seda suve kõik endale viia, aga mida tahaksime mujalt midagi endale tuua. Meil on kaunis rikkalik kalender, vaadates, kuhu mõtted liiguvad, läheb järjest kirjumaks. Marika tõi välja Seto Folgi, selle õhustiku pärast, et mõnus on olla ja kulgeda mitu päeva, hea muusika, ilus loodus, matkad. Meelis tõi välja selle elamuse pärast ka Intsikurmu festivali, mis toimub looduskaunis kohas, me ei ole Elvas veel katsetanud džässi ja bluusi, ühe mõnusa festivali sündmuse võiks endale napsata küll. Priit tõi välja ka Augustibluusi ning Madisele meeldiks ka laululupidu Elvas.

Live ülekannet saab järgi vaadata siin – https://www.facebook.com/sinuelva/videos/1244371022627125